Klima Bakım ve Onarım

Klima bakımını her yıl minimum bir defa maksimum iki defa yaptırmanız gerekmektedir. Yaza girmeden ilkbahar mevsiminde ve Kışa girmeden sonbahar mevsimlerinde mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Klima bakımı çok önem arz etmektedir. Çünkü klimanızın sağlığı bakıma dayanmaktadır. Bakımlı bir klimanın ömrü çok uzun olur. Bakımı yapılmayan klima düzensiz çalışabileceği gibi elektrik tüketimi artmaktadır. Ayrıca soğutma performansında etkilemektedir. Gereken koşullarda çalışmayan klima zamanında termostat yapamadığından ötürü çalışma süresi uzamaktadır. Klimanızın sağlıklı bir şekilde her yıl çalışabilmesi için gereken kontrollerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Klima bakımı kontrollerinde yapılabilecek işlemler şunlardır.

  1. a) Gaz kontrolü: FR 22, 410, 407, gazı eksikse mutlaka gaz jarzı yapılması gerekmektedir.
  2. b) İç ünite Peteği: (evaparatör) Kontrolü tıkalı olması halinde soğutma performansı 50 % etkilenmektedir.
  3. c) Dış ünite Peteği: (kondanser) genelde dış ortamda kaldığı için yaz kış hava şartları toz, yağmur, çatıdan akan çamur, kuşların yuva yapması gibi durumlara maruz kaldığı için Bu peteğinde tıkalı olması halinde ısıtmada ve soğutmada ciddi performans kayıpları meydana gelmektedir.
  4. d) İç ünitenin su akıtması: Genelde klima iç üniteden su akıtmasının sebebi drenaj hortumunun tıkalı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tıkanıklık genelde klimanın bakımının zamanında yapılmadığından meydana gelebilmektedir. Klima bakımının önemi bu denli büyük ve önemlidir. Onun için klimanızın bakımını her yıl mutlaka yaptırınız.